محل لوگو

آمار سایت

نظرسنجی سایت

فروشگاه رو جطور عرض یابی می کنید (نظرت چیه ؟)

آمار بازدید

  • بازدید امروز : 127
  • بازدید دیروز : 92
  • بازدید کل : 343248

مقاله بررسی فراوانی انواع بیماری‌های هايپرتانسيو در زنان باردار بستری در بيمارستان حضرت رسول اكرم (ص)


مقاله بررسی فراوانی انواع بیماری‌های هايپرتانسيو در زنان باردار بستری در بيمارستان حضرت رسول اكرم (ص)

مقدمه:
اختلالات هايپرتانسيو بارداري يك عارضه‌ی شايع حاملگي هستند و در مجموع حدود ۱۰-۵ درصد تمامي حاملگی‌ها را عارضه دار می‌کنند. ميزان بروز اين اختلالات عميقاً تحت تأثير يك سري عوامل مانند: سن، پاريته، نژاد، سابقه­ی بيماري زمينه‌اي و … قرار دارد و فراواني اين اختلالات در مناطق و نژادهاي مختلف تا حدودي متفاوت گزارش شده است. اين اختلالات يك علت مهم موربيديته و مورتاليته مادر و جنين محسوب مي‌شوند و همراه با خونريزي و عفونت ترياد مرگ آوري را تشكيل مي‌دهند، اين اختلالات به چند نوع تقسيم می‌شوند كه شامل: هايپرتانسيون حاملگي، پره اكلامپسي، اكلامپسي، پره اكلامپسي افزوده شده بر هايپرتانسيون مزمن و هايپرتانسيون مزمن می‌شود و پروگنوز و پيامدهاي مادري و جنيني در انواع اين اختلالات متفاوت است و به روش درماني متفاوت مي انجامد.

متدولوژی:
اين مطالعه يک مطالعه مشاهده اي – مقطعي است و به صورت استخراج داده هاي موجود انجام شده و روش نمونه گيري به صورت سرشماري است و مجموعاً ۵۵ بيمار مبتلا به اختلالات هايپرتانسيو بارداري كه با توجه به معيارهاي كالج زنان و مامايي آمريكا و گروه كاري آموزش فشار خون بالا داراي شرايط لازم بودند و در سال ۱۳۸۲ در بيمارستان حضرت رسول اكرم (ص) بستري شده بودند مورد بررسي قرار گرفتند.

يافته‌ها و نتايج:
فراواني اختلالات هايپرتانسيو در زنان بارداري ۸٫۵ درصد است. فراواني انواع اختلالات هايپرتانسيو بارداري به اين صورت است: اكلامپسي ۵٫۵ درصد، پره اكلامپسي شديد ۲۱٫۸ درصد و پره اكلامپسي خفيف ۳۰٫۹ درصد و هايپرتانسيون مزمن ۷٫۳ درصد و هايپرتانسيون حاملگي ۱۸٫۲ درصد و پره‌اكلامپسي افزوده ده بر هايپرتانسيون مزمن ۱۶٫۴ درصد. فراواني اختلالات هايپرتانسيو بارداري كه در اين مطالعه برآورد شد در محدودة آمار جهاني قرار دارد. فراواني اين اختلالات در دو انتهاي طيف سني باروري كمتر بوده است و اين مسأله با دانسيته هاي قبلي هماهنگي ندارد، اكثر موارد اين اختلالات بعد از سن حاملگي ۳۷ هفتگي آشكار شده اند و بيشتر از نصف بيماران يعني ۵۸٫۲ درصد نولي پار بودند و بيماريهايي كه از عوامل خطر پره اكلامپسي هستند مثل ديابت و بيماري هاي عروقي و يا بيماري هاي كلاژن واسكولر در بيماران وجود نداشته است، ۵٫۵ درصد بيماران سابقة هايپرتانسيون مزمن داشتند و ۱۱ درصد بيماران مبتلا به عفونت ادراري بودند كه نسبت به حاملگي طبيعي بيشتر بوده است. پره اكلامپسي سبب شده كه ميزان زايمان سزارين افزايش قابل توجهي داشته باشد و حدوداً ۲ برابر زايمان طبيعي صورت گيرد. حدود ۶۰ درصد بيماران حين مراقبت هاي بارداري تشخيص داده شده بودند و تنها ۲۵٫۵ درصد بيماران با علائم پره اكلامپسي مراجعه كردند. سابقة اختلالات هايپرتانسيو بارداري در بيشتر از نصف بيماران وجود داشته است.

مقدمه پژوهش و بيان مسئله:
امروزه شاهد تغيير بیماری‌های كشنده از گروه واگير و عفوني به گروه غيرواگير مي باشيم كه شايعترين آنها بیماری‌های قلبي – عروقي مي باشند و از مهمترين اين بيماريها هايپرتانسيون مي باشد. هايپرتانسيون يك مشكل جدي سلامت است و از هر ۶ نفر، ۱ نفر را مبتلا مي كند و در تمام نژادها و گروههاي سني و در هر دو جنس ديده می‌شود. اختلالات هايپرتانسيو ممكن است در دوران بارداري نيز پيش بيايند ولي هنوز اتيولوژي شناخته شده‌اي در اين مورد وجود ندارد. در مجموع اين اختلالات ۱۰-۵ درصد تمام حاملگی‌ها و ۲۰ درصد كساني را كه حاملگي اولشان است را دچار عارضه ساخته است و ۴۰ درصد از زنان با بيماري زمينه اي را متأثر مي كند. اين اختلالات طيف باليني گسترده اي دارند و از آنجا كه پروگنوز و پيامدهاي مادري و جنيني بسته به شدت اختلال متفاوت است و اقدامات درماني متفاوتي را مي طلبد تقسيم بندي در اين زمينه ارائه شده است و ۵ نوع بيماري هايپرتانسيو وجود دارد كه شامل هايپرتانسيون حاملگي، پره اكلامپسي (كه خود مي تواند به دو نوع خفيف و شديد تقسيم شود)، اكلامپسي، پره اكلامپسي افزوده شده به هايپرتانسيون مزمن و هايپرتانسيون مزمن می‌شود.
ميزان بروز انواع اين اختلالات تحت تأثير يك سري عوامل خطر قرار دارد كه سبب ايجاد تنوع در گزارش ميزان بروز اين اختلالات شده است، ميزان بروز عميقاً تحت تأثير پاريته قرار دارد و هايپرتانسيون حاملگي با شيوع بيشتر در زنان نولي پار ديده می‌شود و زنان مسن تر با افزايش سن ميزان بروز بالاتري از هايپرتانسيون مزمن را نشان مي دهند، بنابراين زنان واقع در دو انتهاي طيف سني توليدمثل استعداد بيشتري براي ابتلاء دارند. عواملي مثل سابقة هايپرتانسيون مزمن و يكسري بيماري هاي زمينه اي از جمله ديابت نيز در وقوع پره اكلامپسي مؤثرند. در تفكيك بیماری‌های هايپرتانسيو حاملگي توجه به سن بارداري و زمان پيدايش اختلالات هايپرتانسيو كمك كننده است. در دهة اخير ميزان پره اكلامپسي حدوداً ۴۰ درصد افزايش داشته است و افزايش سن زنان باردار و افزايش هايپرتانسيون مزمن در سنين بالاتر را از علل آن ذكر كرده اند. اختلالات فشار خون در دوران بارداري يك علت مهم موربيديته و مورتاليته مادر و جنين محسوب می‌شود و عواقب جنيني آن شامل محدوديت رشد داخل رحمي، مرگ جنين داخل رحم و زايمان زودتر از موعد می‌شود و عواقب مادري از پرفشاري شديد خون، تشنج هاي بزرگ و صدمه به ارگان هاي انتهايي ناشي می‌شود. اين اختلالات همچنين به عنوان سومين علت مرگ مادري در اكثر كشورهاي جهان شناخته شده اند.
در مواجهه با اكلامپسي و پره اكلامپسي هدف اصلي خاتمه دادن به حاملگي با حداقل تروما به مادر و جنين و به دنيا آوردن نوزاد قابل حيات و برگرداندن سلامت كامل به مادر است. لازم به ذكر است كه هزينه هاي مراقبت از مادران هايپرتانسيو در مقايسه با هزينة واحد مراقبت هاي ويژه نوزادان براي يك نوزاد پره ترم بسيار ناچيز است. در مطالعاتي كه در بررسي فراواني اختلالات هايپرتانسيو در بارداري صورت گرفته نتايج آماري نسبتاً متفاوتي گزارش شده است كه احتمالاً تحت تأثير اختلافات جغرافيايي و فرهنگي و اشكالات تكنيكي در اندازه‌گيري فشار خون بوده است، در ضمن با وجود چند دهه تحقيق گسترده هنوز چگونگي آغاز يا تشديد هايپرتانسيون در اثر حاملگي حل نشده باقي مانده است و اختلالات هايپرتانسيو هنوز مهمترين مشكل حل نشده در رشتة طب مامايي است. با توجه به مسائلي كه ذكر شد لزوم مطالعه اي دقيق جهت تعيين فراواني انواع بیماری‌های هايپرتانسيو در زنان باردار مشخص می‌شود، از طرف ديگر جهت پيش بيني و مشاهدة سير بيماري در طول زمان لازم است مطالعات مقطعي در فواصل زماني انجام گيرند.

فهرست مطالب دانلود پایان نامه بررسی فراوانی انواع بیماری‌های هايپرتانسيو در زنان باردار بستری در بيمارستان حضرت رسول اكرم (ص):
چكيده فارسي
فصل اول: كليات
مقدمه پژوهش و بيان مسئله
اهداف پژوهش
هدف كلي
اهداف جزئي
سوالات پژوهش
واژگان كليدي
تعريف واژگان
اختلال فشار خون در دوران بارداري
دسته بندي و تشخيص
هايپرتانسيون
هايپرتانسيون حاملگي
پره اكلامپسي
اكلامپسي
پرفشاري خون مزمن
پره اكلامپسي افزوده شده بر هايپرتانسيون مزمن
عوامل خطر
پاتوفيزيولوژي
افزايش پاسخ هاي انقباضي
پروستاگلندين ها
اكسيد نيتريك
اندوتلين
فاكتور رشد اندوتليوم عروقي
ژنتيك
عوامل ايمونولوژيك
عوامل التهابي
ديس ليپيدمي و استرس اكسيداتيو
فعال شدن سلول هاي اندوتليال
پاتولوژي
تغييرات قلبي عروقي
تغييرات هماتولوژيك
حجم پلاسما
انعقاد
ترومبوسيتوني
هموليز
تغييرات اندوكرين و متابوليك
تغييرات آب و الكتروليت
كليه
كبد سندروم HELLP
مغز
نقش جفت در پره اكلامپسي (اختلالات سيتوتروفوبلاستيك)
خونرساني رحمي – جفتي
مرگ
پيش بيني
فشار خون
ادم
پروتئينوري
سوابق
انفوزيون آنژيوتانسين II
تست ROLL_OVER
اسيد اوريك
متابوليسم كلسيم
پلاكتها
شاخصهاي استرس اكسيداتيو
عوامل ايمونولوژيك
پپتيدهاي جفتي
فيبرونكتين
دفع ادراري كاليكرئين
سرعت سنجي داپلر در شرائين رحمي
پيشگيري
تعديل رژيم غذايي
آسپرين
آنتي اكسيدانها
درمان
تدابير درماني
روند درماني
خاتمه دادن به حاملگي
هايپرتانسيون پابرجا بلافاصله بعد از زايمان
مايع درماني
درمان دارويي
اقدامات لازم در پره اكلامپسي شديد
درمان در اكلامپسي
پيشگيري از تشنجات
آثار سمي سولفات منيزيم
پيش آگهي

فصل دوم:
مروري بر مطالعات انجام شده قبلي

فصل سوم: روش اجراي پژوهش
نوع مطالعه
جمعيت مورد مطالعه
روش نمونه گيري و حجم نمونه
معيارهاي انتخاب نمونه
روش انجام كار
روش تجزيه و تحليل داده ها
جدول متغيرها

فصل چهارم:
يافته هاي پژوهش
جداول و نمودارها

فصل پنجم:
بحث و نتيجه گيري
محدوديت ها و پيشنهادها

فصل ششم: منابع و ضمائم
فرم اطلاعاتي
فهرست منابع
چكيده انگليسي

نوع فایل : ورد (doc)

حجم فایل : ۱٫۱ مگابایت (zip)

تعداد صفحات : ۱۱۳ صفحه

قیمت : 2000 تومان


مبلغ واقعی 5,000 تومان    60% تخفیف    مبلغ قابل پرداخت 2,000 تومان

توجه: پس از خرید فایل، لینک دانلود بصورت خودکار در اختیار شما قرار می گیرد و همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال می شود. درصورت وجود مشکل می توانید از بخش تماس با ما ی همین فروشگاه اطلاع رسانی نمایید.

Captcha
پشتیبانی خرید

برای مشاهده ضمانت خرید روی آن کلیک نمایید

  انتشار : ۱۹ مرداد ۱۳۹۴               تعداد بازدید : 676

برچسب های مهم

فارس - شیراز

پاورپوینت و مقالات دانشجویی

فید خبر خوان    نقشه سایت    تماس با ما