محل لوگو

آمار سایت

نظرسنجی سایت

فروشگاه رو جطور عرض یابی می کنید (نظرت چیه ؟)

آمار بازدید

  • بازدید امروز : 147
  • بازدید دیروز : 132
  • بازدید کل : 342627

مقاله بررسی اثر شرايط مختلف هم زدن مكانيكی بر ساختار انجمادی آلياژ آلومینیوم


مقاله بررسی اثر شرايط مختلف هم زدن مكانيكی بر ساختار انجمادی آلياژ آلومینیوم

چكيده :
در اين تحقيق اثر هم زدن مكانيكي در سه شرايط مختلف بر ساختار انجمادي آلياژ Al-20% Si بررسي شده است. بررسي ساختارهاي حاصل از هم زدن مكانيكي نشان داد كه افزايش سرعت هم زدن سبب كاهش اندازه ذرات و نسبت طول به عرض آنها مي‌شود. زمان بهينه هم زدن مكانيكي ۱۰ دقيقه به دست آمده است. همچنين ساختارهاي نمونه‌هاي هم زده شده از دماي c635 به صورت هم دما در مقايسه نمونه هم زده شده از بالاي حد مايع، Aspect Ratio بيشتري داشته و در اين نمونه‌ها ذرات سيليسيم اوليه از توزيع مناسبي برخوردار نيستند. همچنين هم زدن مكانيكي از بالاي حد مايع تا نزديك دماي انجماد سبب افزايش اندازه سيليسيم اوليه نسبت به حالت مرجع مي‌شود.

مقدمه:

آلياژهاي هيپر يوتكتيك Al-Si داراي خواص ويژه‌اي از قبيل مقاومت به سايش، سختي و استحكام بالا و ضريب انبساط حرارتي كم هستند كه موجب كاربرد وسيع آنها در ساخت سيلندر و اجزاء پمپ و پولي شده است. خولص مكانيكي اين آلياژها بستگي زيادي به توزيع، اندازه و مورفولوژي ذرات سيليسيم اوليه در اين آلياژها دارد.

ذرات سيليسيم داراي مورفولوژي‌هاي مختلفي از قبيل بشقابي شكل، چند وجهي، ستاره‌اي و پر شكل هستند كه با شرايط انجمادي و تركيب شيميايي تغيير مي‌كند. در ريخته‌گري‌هاي معمول اصلاح ساختار اين آلياژها بوسيله افزودن عناصر بهساز انجام مي‌شود. هر چند عناصر بهساز شيميايي مورفولوژي و توزيع اجزاء ميكروساختاري را بهبود مي‌بخشند، اما اثرات مضري نيز دارند. بررسي‌ها نشان مي‌دهد اين مواد تركيبات اضافي بنام سخت ريزه ايجاد مي‌كنند كه موجب كاهش خواص مكانيكي اين آلياژها مي‌شود و در ضمن بعضي از اين مواد اصلاح كننده سمي بوده و اثرات مخربي بر محيط زيست دارند. به همين دليل روشهاي مختلف ريخته‌گري نيمه جامد در اصلاح ساختار اين آلياژها مورد توجه قرار گرفته‌اند. در اين تحقيق اثر هم زدن مكانيكي در شرايط مختلف و همچنين اثر زمان و سرعت هم زدن مكانيكي بر ميكروساختار آلياژ Al-20% Si بررسي شده است.

مواد و روش تحقيق:
براي انجام فرآيند هم زدن در دامنه انجماد، از دستگاه هم زدن استفاده شد. شكل ۱ نشان دهنده اين دستگاه مي‌باشد. اين دستگاه از دو بخش اصلي تشكيل شده است كه شامل كوره و سيستم هم زدن مكانيكي مي‌باشد. سيستم اندازه‌گيري و نمايش درجه حرارت به صورت ديجيتالي و شامل دو ترموكوپل يكي در مجاورت سطح خارجي بوته و ديگري در مجاورت سطح داخلي بوته متحرك و در تماس با ماده شارژ مي‌باشد. اين كوره قابليت برنامه‌ريزي جهت رسيدن به درجه حرارت مشخص و نگه‌داري درجه حرارت تا مدت مورد نياز را دارا مي‌باشد. سيستم هم زدن مكانيكي شامل يك موتور به توان يك اسب بخار با سرعت چرخش قابل تنظيم مي‌باشد كه سيستم نمايش سرعت هم زدن به صورت ديجيتالي است. هم زن مورد استفاده از جنس فولاد زنگ نزن با شكلT مي‌باشد. به دليل تمايل شديد آهن براي ورود به مذاب آلياژهاي آلومينيوم و تشكيل تركيبات بين فلزي، امكان استفاده از هم زن فولادي بدون يك پوشش مناسب وجود نداشته و بدين منظور از يك پوشش با نام تجاري مارنايت استفاده شد.
به منظور دستيابي به ساختار شبه كروي و بررسي تأثير فرآيند هم زدن مكانيكي بر روي ساختار، پس از انجام مرحله پيسگرم و حذف رطوبت، مقدار معيني از آلياژ Al-20% Si در كوره دستگاه شارژ شد. سپس درجه حرارت شارژ تا حدود c10 بالاي حد مايع (c750) بالا برده شد. سپس هم زدن به دو روش انجام شد.

نوع فایل : ورد (doc)

حجم فایل : ۲۱ کیلوبایت (zip)

تعداد صفحات : ۱۱ صفحه

قیمت : 800 تومان


مبلغ واقعی 2,000 تومان    60% تخفیف    مبلغ قابل پرداخت 800 تومان

توجه: پس از خرید فایل، لینک دانلود بصورت خودکار در اختیار شما قرار می گیرد و همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال می شود. درصورت وجود مشکل می توانید از بخش تماس با ما ی همین فروشگاه اطلاع رسانی نمایید.

Captcha
پشتیبانی خرید

برای مشاهده ضمانت خرید روی آن کلیک نمایید

  انتشار : ۱۱ مرداد ۱۳۹۴               تعداد بازدید : 688

برچسب های مهم

فارس - شیراز

پاورپوینت و مقالات دانشجویی

فید خبر خوان    نقشه سایت    تماس با ما