محل لوگو

آمار سایت

نظرسنجی سایت

فروشگاه رو جطور عرض یابی می کنید (نظرت چیه ؟)

آمار بازدید

  • بازدید امروز : 56
  • بازدید دیروز : 92
  • بازدید کل : 343177

تحقیق جریان های اصلی تاریخ نگاری در دوره پهلوی


تحقیق جریان های اصلی تاریخ نگاری در دوره پهلوی

مختصری از تاريخنگاري در ايران تا عصر پهلوی:

نتيجه مي گويد: « نخستين بار ايرانيان تاريخ را درك كردند و آن را به دورانهاي مختلف تقسيم كردند» و هرودوت تاريخ خويش را چنين آغاز مي كند: «به روايات ايرانيان بهترين تاريخ شناسان هستند….»
غرض از نقل دو قول مذكور اين بود كه در آغاز، علم تاريخ در بيشتر كشورهاي شرق و غرب، علمي ناشناخته بود و فقط در ايران وقايع روزانه در بار و رويدادهاي كشور را در روزنامه ها، آيين نامه ها، خداينامه ها، تاج نامه ها، سالنامه ها و شاهنامه ها مي نوشتند. اما اين بدان مفهوم نيست كه در آن دوره، تاريخنگاري به مفهوم امروزين رواج داشته است، بلكه بر عكس در ايران عصر باستان تاريخنگاري اهميت زيادي نداشت و حتي يك اثر تاريخي واقعي كه متعلق به اين دوره باشد در دست نيست.

اشپولر مي گويد: « در ميان نوشته هاي جوامع زردشتي بعد از اسلام و در ميان آثار فارسيان هند (پناهندگان زردشتي سال ۹۸/۷۱۷) هيچ اثر واقعي تاريخي، چه از ريشه قبل از اسلامي و چه بعد از اسلامي ديده نمي شود. »
وي پس از ذكر تاريخچه اي از تاريخنگاري اعراب قبل و بعد از ظهور اسلام، نتيجه مي گيرد كه بنابر اين در بان عربي نوعي تاريخنگاري وجود داشت كه در زبان فارسي ديده نمي شده است و همين امر دليلي بوده براي اينكه ايرانيان، آثار تاريخي شان را به زبان عربي بنويسند همچنانكه تاثير زبان عربي در جهان اسلام و ضرورتي كه ايرانيان براي حفظ تماس خودشان با دنياي عرب احساس مي كردندن، مي تواند دلايل ديگر اين رويكرد در عرصه تاريخنگاري باشد.
درست است كه شعر و تاريخ در اعراب، عمري ديرينه داشته ولي نوشته هرودوت، پدر تاريخ را كه بي شك با تاريخ ايران و ملل مختلف آشنايي كامل داشته است را نيز نبايد با بي اعتنايي برگزار كرد.

به هر حال با ورود اعراب به ايران نيز تاريخنگاري ايراني دستخوش دگرگوني چدي نشد و رشدي كيفي نكرد. با ظهور سلسله هاي ايراني نژاد كه گسترش زبان فارسي و تكامل فرهنگي را در پي داشت، تاريخنگاري ايراني نيز ايجاد شد و تاريخ طبري در عصر سامانيان كه يك «سلسله ايراني نژاد» بود به فارسي ترجمه شد. بلافاصله بعد از ترجمه تاريخ طبري به فارسي (در حدود سال ۳۵۲/۹۶۳) سلسله هاي ترك نژاد در اكثر ولايات ايران به حكومت رسيدند. آنها كه سرسپردگان مذهب تسنن به شمار مي رفتند و ارثان فرهنگي سلسله هاي ايراني نژاد شدند. بزرگترين سلطان سلسله غزنوي يعني سلطان محمود، حامي فردوسي و از جمله طرفتداران واقعي تسنن اسلامي در دره سند محسوب مي شد. مقارن روي كار آمدن سلجوقيان در قرن پنجم، سه نوع تاريخنگاري در ايران قابل شناسايي است. تاريخنگاري اسلام شمولي، تاريخنگاري محلي و تاريخنگاري سلسله اي.

سلجوقيان علاقمند بودند كه فرهنگ ايراني را اقتباس نمايند و سعي مي كردند كه نژاد توراني خود را فراموش كرده و در عمق ايرانيت فرو روند. تركان پيروز زبان فارسي را به صورت دومين زبان فرهنگي جهان اسلام مسجل كردند ولي در عرصه تاريخنگاري جز تعداد زيادي از ترجمه هاي متون تاريخي كه در واقع رواياتي از شرايط زندگي ايرانيان بودند، چيز چنداني توليد نكردند، دامنه تاريخنگاري اين عصر محدود و تنگ و محصولات تاريخنگاري فارسي در زمان حكومت سلاجقه و خوارزمشاهيان، بي نهايت كمتر است.

 

فهرست مطالب دانلود تحقیق جریان های اصلی تاریخ نگاری در دوره پهلوی:


بخش اول
كليات
فصل اول: مختصری از تاريخنگاری در ايران تا عصر پهلوی
فصل دوم: كلياتی در تاريخنگاری دوره پهلوی

بخش دوم
جريانهاي اصلي تاريخنگاري در عصر پهلوي
فصل اول: جريان شرق شناسي
شرق شناسي و ديرينه آن
ايران شناسي و ايران شناسان مهم
سياست شرق شناسي- سياست ايران شناسي
روش سياسي و رهيافت تاريخنگاري لمبتون
۴-I- نقش سياسي لمبتون در ايران
الف- همزيستي مسالمت آميز: توده اي نفتي – توده اي روسی
ب- لمبتون و قحطي نان
ج- ميس لمبتون
د- ميس لمبتون و كودتاي ۲۸ مرداد
فصل دوم: جريان ناسيوناليستي
كارنامه فرهنگي
۱- تاريخنگاري محتاط
۲- ناسيوناليستي محافظه كار

بخش سوم
جريان آكادميك
بررسي و نقد تاريخنگاري اقبال

بخش چهارم
جريان ماركسيستي
فصل اول: زمينه هاي تاريخي پيدايش ماركسيسم
فصل دوم: انديشه هاي اساسي ماركس در باب تاريخ
الف- حتميت تاريخي، پيروزي پرولتاريا: الغاي مالكيت خصوصي و الغاي دولت
فصل سوم: تاريخچه ورود انديشه ماركسيستي به ايران
فصل چهارم: تاريخنگاري ماركسيست، لنينيستي در ايران (انجماد و انحراف)
الف- علمي بودن تاريخ
ب- سير تاريخ ايران
ج- شخصيت در تاريخ
د- عدم بي طرفي در نگارش تاريخ
هـ- سبكي برانگيزنده- موضوعي واحد

بخش پنجم
نتيجه گيري كلي
نتيجه
فهرست منابع

نوع فایل : ورد (doc)

حجم فایل : ۲۹۲ کیلوبایت (zip)

تعداد صفحات : ۱۸۰ صفحه

قیمت : 600 تومان


مبلغ واقعی 1,500 تومان    60% تخفیف    مبلغ قابل پرداخت 600 تومان

توجه: پس از خرید فایل، لینک دانلود بصورت خودکار در اختیار شما قرار می گیرد و همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال می شود. درصورت وجود مشکل می توانید از بخش تماس با ما ی همین فروشگاه اطلاع رسانی نمایید.

Captcha
پشتیبانی خرید

برای مشاهده ضمانت خرید روی آن کلیک نمایید

  انتشار : ۶ مرداد ۱۳۹۴               تعداد بازدید : 743

برچسب های مهم

فارس - شیراز

پاورپوینت و مقالات دانشجویی

فید خبر خوان    نقشه سایت    تماس با ما