محل لوگو

کتاب روانشناسی

ریکاوری پیامک های حذف شده 100 درصد عملی

ردیابی افراد بدون نصب نرم افزار

درآمـد 300,000 هزارتومــان در 30 دقیقه! کاملا واقعــی (آپدیـت شد! فروردین 98)

آموزش سئو حرفه ایی وردپرس

باینری آپشن

دوره آموزشی بازگردانی پیج های اینستاگرام

جواب کتاب کار Top Notch 1,2,3

کسب درآمد از اینترنت

پک شماره تلفن همراه

ربات فوق پیشرفته اینستاگرام

لکچر زبان انگلیسی

مقالات هنر،معماری و شهرسازی

مقالات علوم پزشکی (شامل تمامی رشته ها)

مقالات مدیریت مالی،بازرگانی،دولتی، جهانگردی و هتلداری

مقـــــالات مهندسی معدن

مقالات رشتـــه برق

مقالات علوم سیاسی

مقالات تربیت بدنی و علوم ورزشی

مقالات علوم اجتماعی

مقالات دامپروری،کشاورزی و محیط زیست

مقالات ریاضی

طرح توجیهی

پاورپوینت و مقالات رشته کامپیوتر

مقالات فلسفه و معارف اسلامی

مقالات مهندسی مواد

مقالات مهندسی مکانیک

مقالات IT

مقالات آمار

مقالات اقتصاد

مقالات حسابداری

مقالات مهندسی شیمی-پتروشیمی و پلیمر

مقالات عمران

مقالات تاریخ و فرهنگ

مقالات جغرافیا

مقالات زبان و ادبیات فارسی

مقالات صنایع

مقالات روانشناسی

پاسخ کتاب کار و متن فایل صوتی کتاب فورکرنر1،2،3،4

مقالات روانشناسی

مقالات حقوق

آمار سایت

نظرسنجی سایت

فروشگاه رو جطور عرض یابی می کنید (نظرت چیه ؟)

آمار بازدید

  • بازدید امروز : 141
  • بازدید دیروز : 382
  • بازدید کل : 490645

مقاله بررسی مبانی فقهی و حقوقی امور ورزشی


مقاله بررسی مبانی فقهی و حقوقی امور ورزشی

چکیده :
قوانین ورزشی را به دو گروه می توان تقسیم کرد :
۱) گروهی که به قواعد بازی ها اختصاص دارد.
۲) گروهی که مراقبتها و احتیاط ویژه ای را بر بازیکنان تحمیل می کند و هدف آنها تأمین ایمنی و پرهیز از خشونت در بازی های ورزشی است . که مبانی حقوقی به گروه دوم اختصاص دارد.
هدف ما علاوه بر مبانی فقهی ، بررسی مبانی حقوقی در امور ورزشی است . که بخش اوّل به مسؤولیت های کیفری و مدنی کسانی که به نحوی با فعالیتهای ورزشی درگیر هستند پرداخته و در بخش دوم به اهمیّت ورزش در فقه و مستندات آن و نظرات مراجع تقلید می پردازد .
این پایان نامه ، از طریق تحقیق به روش اسنادی و میدانی با مراجعه به منابع و اسناد اصل از قبیل قرآن کریم و کتب معتبر فقهی ، تفسیری و حدیثی حاصل شده است .
پیش نوشتار :
المپیک ها قدیمی ترین و در عین حال بزرگترین رویداد ورزشی جهان است که این پایان نامه مصادف با بازیهای المپیک ۲۰۰۸ بود که این واقعه را به فال نیک می گیریم .
نگارنده برای نوشتن پایان نامه ۵ موضوع را به دانشگاه پیشنهاد کرد :
۱- بررسی مبانی فقهی و حقوقی حاکم بر قراردادهای ورزشی
۲- چه کسانی از مجازات کیفری مصون هستند .
۳- عقد متعه
۴- حقوق و رازهای تجاری
۵- دیه در فقه شیعه و اهل تسنّن
که موضوع اوّل تصویب شد و بعد از هماهنگی با استاد محترم راهنما ، عنوان پایان نامه ام به « بررسی مبانی فقهی و حقوقیِ امور ورزشی » تغییر نام پیدا کرد . ایشان در هر جلسه ، نکاتی را برای نگارش پایان نامه یادآور می شدند که برخی از آنها عبارتند از:
۱- یک پژوهشگر باید تمرکز حواس داشته باشد ، و از پراکنده صحبت کردن پرهیز کند .
۲- پژوهشگر برای نوشتن پایان نامه به یک محیط آرام احتیاج دارد .
۳- در کار باید برنامه ریزی داشته باشیم و اکثر انسانهای موفّق ، طرح و برنامه داشته اند .
۴- سستی و تنبلی در کار نباشد .
۵- دقّت را نباید فدای سرعت نمود .
۶- از منابع معتبر (برخی از منابع را توضیح دادند ) استفاده شود .
۷- داشتن طرح تحقیق
این نوشتار با مراجعه به کتابخانه ها : کتابخانه ی آستان قدس رضوی مشهد ، کتابخانه ی شماره ی یک و دو دانشگاه آزاد اسلامی سبزوار ، دانشگاه تربیت معلّم سبزوار ، کتابخانه ی اهل بیّت سبزوار ، کتابخانه ی مکتب نرجس سبزوار ، کتابخانه ی مدرسه علمیّه حکیمه جوین سبزوار ، و همچنین با مراجعه به اداره تربیت بدنی سبزوار ، دادگستری سبزوار ، و مراجعه با مربیان ورزشی صورت گرفته است .
مقدمه : طرح تحقیق
در جهان کنونی ، ورزش یکی از راههای مؤثر تربیتی و اخلاقی بویژه برای جوانان است ، وسیله ای که روز به روز چهره ی علمی بیشتری پیدا می کند. ورزش همزاد بشر و همراه او در گذر روزها بوده است . برای ورزش آغاز ی نمی توان دانست زیرا بشر از آغاز آفرینش ، برای ماندن و زیستن نیاز به جنبش ماهیچه های خویش داشته و تا فرجام زندگی ، ورزش همسفر او خواهد ماند . در یک سخن ورزش پاکزاده نیاز زندگی بشر است که با چرخش گیتی به پختگی امروز رسیده است .
توصیه های فراوانی هم در راستای پرداختن به ورزش در کلام پیشوایان دین ملاحظه می شود از جمله پیامبر گرامی (ص) فرموده اند : «عَلِّمُوا أَبناءَ کُمُ السِّباحَهَ وَ الرِّمایَۀَ » به فرزندانتان شنا و تیر اندازی را یاد بدهید .
و همین طور در دعا معروف کمیل بن زیاد آمده است : «قَوِّ علی خدمتک جوارحی»
آیت الله خمینی نیز فرموده اند : اِن شاء الله ورزشکاران به همان صورتی که ورزش جسمی دارند ورزش روحی هم داشته باشند ، از قدیم ورزشکاران ایران به یاد خدا و علی (ع) بوده اند و این از برجستگیهای آنان بوده است .
امروزه ورزش دیگر بازی و سرگرمی نیست ، بلکه ، ورزش پیشه ، تجارت و صنعت است . ورزش ، اکنون ، دارای ارزش و اهمیت فراوانی در جامعه است و دارای ابعاد گوناگون اقتصادی ، سیاسی ، اجتماعی و فردی است .
از بعد سیاسی چه در درون مرزها و چه برون مرزها ، ورزش دارای جایگاه والائی است . و پیروزی در میدان های ورزشی وسیله ی مفیدی برای تبلیغ و اثبات اعتبار ملی است و به همین جهت بودجه های کلان و نیروهای انسانی فراوان برای پیشرفت ورزش و توفیق در میدان ها صرف می شود . دولت های گوناگون با سرمایه گذاری در ورزش می کوشند ، اقتدار خویش را به جهانیان اثبات کنند . گاه ورزش صحنه کنشهای سیاسی دول متخاصم است . کناره گیری ورزشکاران ایرانی از رقابت با ورزشکاران اسرائیلی تبار نمونه ای از چنین کنشهایی است . انحراف افکار عمومی از مسائل جاری به وسیله تبلیغات گسترده در ورزش و استفاده ابزاری از ورزشکاران در جریان انتخابات از دیگر ابعاد اهمیت ورزش در سیاست است . ورزشکاران نمایندگان غرور ملی و ارزشهای مردم ملل خویش هستند . این اهمیت روز افزون باعث شده است که اندیشمندان حقوقی متمایل به تأسیس رشته ی خاصی با عنوان «حقوق ورزشی» شوند و شرط بندی بر روی پیش بینی نتیجه بازی ها و ترویج مدهای مو و خالکوبی ها از آثار و اهمیت ورزش در مسائل اجتماعی است . ورزش ابزار سلامت اجتماعی و سعادت نوع بشر می تواند نقش مؤثری در پیشگیری از ناهنجار اعتیاد و درمان آن دارد و دول با کفایت و مدبّر با سرمایه گذاری بر روی ورزش تکلیف خود را در برابر مردمان خود به انجام می رسانند .اهمیتی که ورزش در جهان کنونی دارد موجب گردیده است تا موضوع علوم گوناگون مانند : جامعه شناسی ، پزشکی ، مدیریت و… قرار گیرد . حقوق نیز همپای دیگر علوم به بررسی این پدیده اجتماعی پرداخته است . در کشور ما در زمینة حقوق ورزشی نو پا است و رویه ی قضایی ، چندان که باید به این پدیده ی مفید اجتماعی و مبارزه با خطر های ورزش نپرداخته است .
بر این اساس به لحاظ فرا گیر بودن مسائل ورزشی در دنیا و به دلیل تبلیغات جهانی مبنی بر عدم توجه کافی اسلام به ورزش ضرورت دیده شد که مشخصات و سیمای کلی ورزش در اسلام از لحاظ فقهی و حقوقی مورد بررسی قرار گیرد و تنظیم و عرضه شود .
هر چند که در خصوص مقرّرات مربوط به مسائل ورزشی به ویژه حقوق ورزشی در کشور ما متأسفانه کار نشده است و این رشته ، رشته بسیار جوانی است که البته در مورد ضوابط حاکم و آیین نامه هایی که تعیین شده است عمدتاً از کشور های صاحب نظر خارجی استفاده شده است . حتی در ورزش کشتی که ورزش اصلی ما به حساب می آید .
به هر حال در رابطه با ورزش ، به هر صورت و نوعی که باشد ، مقرّراتی حاکم است که رعایت آن مقرّرات و ضوابط موجب خواهد شد که اولاً : ورزش جنبه ی پرورش جسمی و روحی و ثانیاً جاذبیّت لازم و ثالثاً : سلامت افراد ورزشکار و محیط ورزشی را ایجاب کند . این مقرّرات در رابطه با هر رشته ی ورزشی متفاوت است و تحت ضوابط خاصّی است که بعضاً جنبه ی بین المللی دارد . روی آوردن به ورزش و خودداری از سستی و تنبلی در کلام شعرای فارسی زبان نیز دارای سابقه است از جمله وحشی بافقی یزدی ، نظامی ، خواجوی کرمانی ، سعدی ، حافظ و… .
و شعر معروف ابوالقاسم فردوسی زینت بخش تمام محافل ورزشی است .
زنیرو بود مرد را راستی زسستی کژی آید و کاستی
طرح تحقیق :
۱- عنوان تحقیق : بررسی مبانی فقهی و حقوقیِ امور ورزشی
۲- بیان مسأله تحقیق : هر روزه از روزنامه ها ، پایگاه های خبری ، و رسانه های گروهی از بازیهای ورزشی آگاه می شویم که : در مسابقات ورزشی فلان کشور مغلوب یا پیروز شد نگارنده هر روز در فضای ذهن خویش سؤالاتی برای او مطرح بود که آیا این ورزشها دارای مقرّرات و قوانینی هستند ؟ آیا در فقه اسلامی از ورزش سخن به میان آمده است ؟ آیا کشور ایران در وضع قوانین بین المللی دخیل است ؟ آیا تمام افرادی که به نوعی با ورزش در ارتباط هستند دارای مسؤلیت مدنی و کیفری هستند ؟ چرا شطرنج را بعضی فقها حرام و برخی آنرا جایز می دانند ؟ چرا حضرت امام اوّل به حرام بودن شطرنج و بعد نظر خود را تغییر داده و به جایز بودن آن فتوا داده اند ؟ در این پایان نامه سعی شده است که به پاسخ این مسأله که آیا مبانی فقهی که عبارتند از قرآن ، سنّت ، اجماع ، عقل و همچنین مستندات حقوقی و آیا در قانون اساسی از ورزش به صراحت نام برده شده است یا اینکه مشروعیّت خود را به طور غیر مستقیم از قانون اساسی به دست می آورد که به بررسی این سؤالات می پردازیم :
۳- روش تحقیق : کتابخانه ای است .
به لحاظ گردآوری اطلاعات ، از طریق کتابخانه ای ، اسناد گوناگونی مورد استفاده ی پژوهشگر قرار می گیرد که عبارت از : کتاب ها یا نوشته های خطی و دستنویس یا تایپی که به عنوان سند مادر شناخته می شوند و با یک یا چند نقل قول به آنها استناد داده می شود ، اسناد اصل نامیده می شوند .
این اسناد معمولاً به امانت داده نمی شوند ، پژوهشگر می تواند در داخل کتابخانه با مراجعه ی مستقیم به سند یا کپی برداری و عکسبرداری از آن استفاده کنند .
مهمترین ابزار گردآوری اطّلاعات ، فیش برداری ، حفاظت فیش ها و انتظام آنها و قرار دادن در جای مخصوص و دسته بندی و طبقه بندی فیش ها بوده است .
منابع در روش میدانی عبارت از : ۱- مصاحبه ، ۲- مشاهده ، ۳- پرسشنامه می باشد .
در این پایان نامه ، از کتاب ها و اسناد اصل ، کتاب های رایانه ای ، سیستم های اطّلاع رسانی ، مقاله ها و مجلّه ها بهره برداری شده است .
۴- هدف تحقیق :
الف- هدف کلی
آشنایی با قوانین و مقرّرات ورزش و مبانی و مستندات فقهی و حقوقی آن
ب- اهداف جزئی :
۱- خطای ورزشی و مسؤلیتها در ورزش
۲- مبانی فقهی اسپانسر و تبلیغات و نقش رسانه ها در این خصوص
۳- ورزش در فقه اسلامی
۴- مبانی فقهی و حقوقی مسابقه ها و بازی با شطرنج
۵- ضرورت و اهمیّت انجام تحقیق :
علّت اصلی تدوین این پایان نامه ، افزایش معلومات نگارنده در مباحث حقوقی و به خصوص مبانی فقهی در امور ورزشی می باشد . و با اینکه ورزش همیشه در زندگی بشر دخیل است ولی به این موضوع کمتر توجّه شده است . شاید این اثر قدمی باشد جهت افزایش بصیرت افراد جامعه اسلامی در این خصوص ، فایده ی دیگر خدمتی ناچیز به جامعه ی علمی مخصوصاً علوم انسانی شاخه ی الهیّات باشد .
۶- فرضیه و سؤالات تحقیق :
۱- منظور از مسؤلیت مدنی و کیفری در امور ورزشی چیست ؟
۲- نگاه کردن خانمها به فیلم های ورزشی و شرکت آنان در ورزشگاهها از نظر فقهی چه حکمی دارد و مبنای آن چیست ؟
۳- سبق و رمایۀ چیست ؟
۴- مفهوم قمار و ادله های حرمت قمار کدام است ؟
۵- مبانی فقهی شطرنج و دیدگاه شیعه و اهل سنّت در این خصوص کدام است.

فهرست مطالب :

مقدمه طرح تحقیق
بخش اول – حقوق ورزشی در قوانین موضوعه ایران
فصل اوّل حقوق ورزشی
گفتار اول منابع حقوق ورزشی
مبحث اول قانون
بند اول قانون اساسی
مبحث دوم قوانین عادی
مبحث سوم عرف ورزشی
مبحث چهارم آیین نامه ها
فصل دوم حقوق ورزشی کیفری
گفتار نخست مبانی نظری مسؤلیت کیفری ناشی از عملیات ورزشی
مبحث اوّل مسؤولیت مدیران ورزشی به معنای خاص
مبحث دوم مسئولیت داوران
مبحث سوم مسئولیت پزشک در عملیات ورزشی
مبحث چهارم مسئولیت مدیران ورزشی و باشگاهها به جهت نقض ایمنی ورزشگاهها
فصل سوم حقوق ورزشی خصوصی
گفتار اول مسئولیت مدنی ناشی از عملیات ورزشی
مبحث اول رابطه ورزشکاران به هنگام بازیها
مبحث دوم رابطه ورزشکاران و برگزار کنندگان مسابقه ها با تماشاگران
مبحث سوم نقش رسانه ها در ورزش
بخش دوم – ورزش در فقه اسلامی
فصل اول ورزش در فقه اسلامی
گفتار اول سوابق فقهی ورزش
مبحث اول خرید و فروش عکسهای ورزشکاران
مبحث دوم نظر کردن خانم ها به فیلم های ورزشی
مبحث سوم شرکت زنان در ورزشگاه ها از نظر شرعی
مبحث چهارم اظهارنظرهای نامناسب در مورد حجاب و ورزش بانوان
گفتار دوم دوپینگ
مبحث اول جنبه ی اخلاقی دوپینگ
مبحث دوم بیمه ورزشی
مبحث سوم اسپانسر و تبلیغات
فصل دوم احکام فقهی مسابقه ها
مبحث اول مسابقه برای تواناسازی
فصل سوم سبق و رمایۀ
گفتار اول مسابقه های سرگرم کننده و تفریحی
مبحث اول فرق عقد و وعده
مبحث دوم پژوهشی درباره ی حدیث لاسبق
مبحث سوم مسابقه با ابزار قمار
گفتار اول مفهوم قمار در اصطلاح فقها
مبحث اولادله ی حرمت قمار
بند اول آیات
بند دوم روایات
گفتار اول شرط بندی در مسابقات
فصل چهارم مبانی فقهی بازی با شطرنج
گفتار اول مبانی حرمت بازی با شطرنج
گفتار دوم مبانی حلیّت بازی با شطرنج
گفتار سوم دیدگاه اهل سنّت درباره شطرنج
گفتار چهارم نظر مراجع درباره ی بازی با شطرنج و پاسور
فصل پنجم چهل حدیث در ورزش
جمع بندی و پیشنهاد
منابع و مآخذ
پیوستها

نوع فایل : ورد (doc)

حجم فایل : ۲۳۲ کیلوبایت (zip)

تعداد صفحات : ۱۵۳ صفحه

قیمت : 2000 تومان

خرید این فایل از ایران پروژه:

http://iranprozhe.ir/%D9%BE%D8%A7%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-%D8%A8%D8%B1%D8%B1%D8%B3%DB%8C-%D9%85%D8%A8%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D9%81%D9%82%D9%87%DB%8C-%D9%88-%D8%AD%D9%82%D9%88%D9%82%DB%8C-%D8%A7%D9%85%D9%88/

 


مبلغ واقعی 5,000 تومان    60% تخفیف    مبلغ قابل پرداخت 2,000 تومان

توجه: پس از خرید فایل، لینک دانلود بصورت خودکار در اختیار شما قرار می گیرد و همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال می شود. درصورت وجود مشکل می توانید از بخش تماس با ما ی همین فروشگاه اطلاع رسانی نمایید.

Captcha
پشتیبانی خرید

برای مشاهده ضمانت خرید روی آن کلیک نمایید

  انتشار : ۲ مرداد ۱۳۹۴               تعداد بازدید : 1055

برچسب های مهم

فارس - شیراز

پاورپوینت و مقالات دانشجویی

فید خبر خوان    نقشه سایت    تماس با ما